قالب وردپرس

نسیم اقدم را کشتند

“نسیم اقدم” دختری ایرانی آمریکایی است که به تازگی در یک یورش به ساختمان یوتوب در حومه ی دره ی سیلیکون (یا به گفته ی غرب زده ی شان سیلیکون ولی)، چند نفر از کارکنان یوتوب را به ضرب گلوله زخمی کرد و در پایان نیز خودکشی نمود.

در پوشش خبری به زبان انگلیسی، درباره ی او به این چند مورد اشاره شده است:

– او ایرانی بود.

– او بهایی بود.

– او گیاه خوار بود.

– او از مخالفان قوانین کنونی درباره ی حمل سلاح بود.

– او یک چهره ی خود معروفگر در یوتوب و دیگر رسانه های اجتماعی بود.

در پی این اقدام از سوی وی، یوتوب نیز همه ی کانال های ویدیویی وی بر روی این شبکه را بست، کانال هایی که به سه زبان پارسی، ترکی و انگلایسی، ویدیوهای ساخته شده ی وی را منتشر کرده بودند. با نگاهی به کانال تلگرام نسیم اقدم، می توان رویکرد مخالف او علیه سانسور سازمان یافته ی غول های چند رسانه ای و شبکه های اجتماعی همچون ف. بوک و یوتوب را دید؛ او در چندین ویدیو، به انتقاد شدید از این شبکه ها پرداخته بود.

او دیگر زنده نیست، هر چند ظاهر ماجرا اینگونه است که او خود را کشته است، اما می توان او را قربانی فضای چیره بر اجتماعی دانست که وی نفس کشیدن در آن را برنمی تافت.

در چندین ویدیویی که از خود منتشر کرده است، به این مورد می پردازد که چون خدایی آفریننده ی انسان ها، تا این اندازه ستمگر است، از بردگانش چه توقعی می توان داشت. در دیگر ویدیوهایش، او با به دست دادن تصاویر بسیار دلخراش از کشتار جانوران به منظور تولید خوراک و لبنیات از آنان، این کار انسان ها را به شدت مطرود می داند و آن را کار بسیار نادرست و خشونت آمیزی برمی شمارد که صرفا برای ارضای هوس خوردن گوشت است که انسان ها، این همه جنایت را بر جانوران روا می دارند.

نسیم اقدم هر چند که یک بهایی زاده بود، اما با این سخنش درباره ی “خدای ستمگر”، صف خود را از دید اعتقادی از باورهای پوسیده ی اسلامی جدا کرده بود و با نگاهی خشم آلود و انتقادی، هم از سانسورچیان مزدورش انتقام گرفت و هم خود با کشتن خود، از خشونتی که به کار برده بود و هم خشونتی که او را به این جنون سوق داده بود، انتقامی خونین و سخت گرفت و با قربانی کردن خود، به همه ی مظاهر تمدن این جهان، “نه” گفت.

او در ویدیویی که درباره ی خودش می گوید، بیان می کند که هیچ گونه بیماری جسمی یا روانی خاصی ندارد، اما در سیاره ای زندگی می کند که پر از بیماری و اختلالات و انحرافات و بی عدالتی هاست. او با لحنی محکم و استوار، سخنان خود را بر زبان می آورد. در پایان این ویدیو نیز، که در پاسخ به پرسش های کاربران تهیه شده است، به این پرسش پاسخ می دهد که: “کی می میری ؟” که در پاسخ به آن می گوید: “شما به دعا کردنتان ادامه دهید، چون تو این سیاره دعاهای منفی بیشتر مستجاب می شوند”.

هر چند شاید برای بسیاری از خوانندگان این اقدام وی، هم از این حیث به ویژه که دختر بوده است، بسیار قابل تامل، تاثر انگیز و دهشتناک به دید بیاید، اما توجه شما را به فیلمی با عنوان “خدا به آمریکا برکت دهد” (God Bless America) جلب می کنم که روایتی آمریکایی از این رویداد است.

در این فیلم نیز، دو زن و مرد که از هازمان خود و مردمش به تنگ آمده اند، تصمیم به کشتار آنان می کنند و یک سوگواری بزرگ ایجاد می کنند. تماشای این فیلم را به همه ی شما سفارش می کنم.

نسیم اقدم با چهره ای که از خود ترسیم می کند، کسی است که هرگز عاشق نشده و ازدواج نکرده است. اما پرسش اینست که کسی که تا این اندازه نسبت به جان جانوران حساس است و خوردن گوشت حیوانات را جنایت می داند، و از دیگر سو حتی از مخالفان قوانین کنونی آمریکا برای خرید و حمل تفنگ است، چگونه می تواند تفنگ بردارد و سراغ انسان ها برود و آنها را لت و پار کند ؟؟

پاسخ به این پرسش برای خیلی ها شاید آسان باشد، اما هر چه که بیشتر بخواهیم آن را موشکافانه تر و دقیق تر بررسی کنیم و به جای قضاوت، به علت و چرایی بپردازیم، به همین مراتب، پاسخ دادن به این پرسش نیز سخت تر می شود. نسیم اقدم در ویدیوی دیگری از خود، از انسان ها به این دلیل نیز شاکی است که آنها چند چهره دارند و درون و بیرونشان با همدیگر فرق می کند، در حالی که جانوران ظاهر و باطنشان یکی است.

نه تنها این دختر مرا به یاد این فیلم آمریکایی که شرحش رفت انداخت، بلکه به سه علت مرا به یاد زنده یاد “صادق هدایت” نیز انداخت. در واقع آنچه که در نخستین نگاه، وجه مشترک وی با هدایت است، یکی گیاه خواری او و دوم اقدام به خودکشی او و سوم دل کندن و نفرت از هازمان و مردمی است که آنها را نادان، خرافه پرست، نامهربان و وحشی، گوشت خوار و لجوج و نیز سانسورچی و دنباله روی قدرت طلبان و زورمندان، ارزیابی می کند.

صادق هدایت نیز به درستی به این مورد اشاره کرده است که توده ی عوام الناس، می خورند و تپاله پس می اندازند، می کنند و بچه پس می اندازند و این زندگی صرفا حیوانی، شامل همه ی انسان های برده می شود. جالب حتی اینجاست که هیچ یک نیز تن به ازدواج ندادند و خود را در اوان جوانی کشتند. از دید من، صادق هدایت با نوشتنش از انسان ها و اجتماع گندیده اش انتقام گرفت و نسیم اقدم با تفنگ و گلوله اش؛ هر چند این را هم باید افزود تا آن هنگامی که بنا به گفته ی خودش، یوتوب و ف. بوک اقدام به سانسور کردن ویدیوهای او نکرده بودند، او هم داشت به همان شیوه، یعنی با استفاده از آزادی بیان و سخنش، از اجتماع گندیده ی زمان خود انتقام می گرفت و با بستن این راه، در واقع این یوتوب بود که او را در این مسیر انداخت که نسیم اقدم همه ی درها را به روی خود بسته ببیند و دست به شلیک و زخمی کردن دیگران و کشتن خود بزند.

در ویدیویی از خود، نسیم اقدم حتی زندگی کردن در ایران کنونی و جمهوری اسلامی را به زندگی کردن در آمریکا برتری داده و از جور و ستم و سانسور و دیکتاتوری موجود در آمریکا، داد سخن می راند.

باید توجه نمود که نسیم آنچه که در ذهنش بوده است را با دغدغه ای شگرف بیان می داشت. او می توانست تنها به یک زبان سخن بگوید، اما از سر اهمیت دادن به مخاطبانی که شاید همگی به آن تک زبان آشنایی نداشته باشند، جامعه ی هدف خود را ایرانیان و نیز مردم ترکیه قرار می دهد. در سخنی از او در یکی از ویدیوهایش، وی اعلام می کند که هرگز به ایران خواهد رفت، اما اینکه به پارسی ویدیو پر می کند، جای دقت بیشتری دارد، با توجه به اینکه وی هرگز از هیچ کس یا به قول خودش از هیچ احدی، یک قران پول هم نگرفته است.

او نیز رفت و آثاری از خود بر جای گزاشت و باشد که اهل خرد، بیشتر پیرامون او و زندگی و کردار و رفتار و اندیشه اش، واکاوی کنند و نگزارند آنچه که درباره اش سخت می گفت را فراموش کنیم.

نسیم بذر پاکی بود که در این شوره بوم، خون خورد و در خون غلتید

  – همه ی ویدیوهایی که در این نوشتار بدانها استناد شده است، جزو واپسین ویدیوهای نسیم اقدم هستند که در کانال تلگرامش منتشر کرده است.

تارنمای شخصی نسیم اقدم

کانال تلگران نسیم اقدم

Facebook Comments

درباره ی داریوش افشار

من داریوش افشار با نام رسمی محمد حکمت افشار، زاده ی​ سال ۶۲ از شیراز هستم. تحصیلات من در مقطع کارشناسی ارشد زیست فناوری است. ۱۴ سال است که وبلاگ نویسی می کنم و هم اکنون دارای ۴ وبلاگ بر روی بلاگر هستم و چندین برگه و گروه روی ف. بوک را اداره می کنم. نویسنده و مترجم آزاد و وبلاگ نویس سیاسی مذهبی هستم که شماری از آثار تکمیل شده را در وبلاگ رسمی خودم برای عرضه گزاشته ام.

یک دیدگاه

  1. هنگمی که مشغول نوشتن این جستار در ساعت ۴ پسین به وقت سوئد بودم، تارنمای شخصی وی قابل دسترسی بود و من قصد داشتم که یک بایگانی از آن درست کنم، اما مافیای اینترنت به سرکوب آن پرداخت و با جستجوی دوباره در گوگل، این پیام نشان داده می شود که این آی پی در وجود ندارد. حتی تارنمای وی را نیز حذف کردند و این سانسور و سرکوب اطلاعات، تنها و تنها برای جلوگیری از مطرح شدن نام “نسیم اقدم” صورت می گیرد و هیچ علت دیگری ندارد.

    نسیم اقدم نه مسلمان بود و نه تروریست. او زیر فشار سانسور و تبعیض و اذیت و آزار شرکت های بزرگ قرار گرفت و تحمل خود را از دست داد و دستبه این جنون زد.

درج نظرات

error: محتویات سایت برای جلوگیری از سرقت خبری تحت حفاظت می باشد
?>