قالب وردپرس
خانه / سیاسی / تحلیل های سیاسی / نخست وزیر ترودوی خائن و خوش و بش با رهبر یکی از فرقه های الله پرست جهان در کانادا

نخست وزیر ترودوی خائن و خوش و بش با رهبر یکی از فرقه های الله پرست جهان در کانادا

“جاستین ترودو” نخست وزیر کانادا که به علت سرافکندگی در برابر الله پرستان، در میان بسیاری از مردم کانادا به عنوان “ترودوی خائن” شهره شده است، روز سه شنبه ۲۷ مارچ سکوت خود را در مورد واپسین رسوایی رهبر الله پرستان فرقه ی شیعه ی اسماعیلی موسوم به “آقا خان” شکست. او در پاسخ به پرسش های نماینده ی محافظه کاران در مورد اینکه چه هدایایی از آقا خان دریافت کرده است، در مجلس عوام حاضر شد. نخست وزیر ترودو با یک مردم فریبی و ساده گویی دروغین، گفت که یک کیف شبانه از آقاخان رهبر الله پرستان اسماعیلی در طول اقامت خود در جزیره ی خصوصی آقا خان در باهاما دریافت کرده است !!

نخست وزیر ترودو در این راستا گفت که در عوض این هدیه نیز، او هم تنها یک بافتنی به آقا خان هدیه داده است !!

با این حال، او روشن نکرد که چه اتفاقی برای هدیه افتاده است. آیا او آنها را نگاه داشته ؟ آنها را بازگردانده ؟! یا ارزش آن را بازپرداخت کرده ؟ یا به ملکه ی انگلستان پیشکش کرده است ؟؟

دفتر نخست وزیر ترودو، هنوز به پرسش های بسیاری درباره ی ماهیت هدایا، مارک های هدایا، ارزش تخمینی آنها و اینکه آیا آقا خان به سایر هموندان خانواده ی ترودو هدیه داده است، پاسخ نداده است. پاسخ ترودو پس از آن بود که هموندان مجلس عوام مخالف، روز سه شنبه به او اعتراض کردند و خواستار دانستن آنچه او در جریان تعطیلات بحث برانگیزش با آقا خان در دسامبر ۲۰۱۶ دریافت کرد، شدند.

اما ترودو نخست از معرفی ماهیت هدیه یا ارزش آن امنتناع کرد که بدین معنی است که هدایا می توانسته حکم رشوه داشته باشد و هم اینکه ارزش آنها البته بسیار بیشتر از یک بافتنی کزایی بوده باشد، که این موضوع در قوانین اخلاقی دولت فدرال نقض آشکار قوانین محسوب می شود.

دفتر ترودو در آغاز تصریح کرد که او نباید به کانادایی ها درباره ی هدایای کریسمسی که او و آقا خان مبادله کردند، توضیح دهد، زیرا او پیشتر به کمیساریای اخلاقی کانادا در مورد آنها گفته است. تصورش البته سخت است که چرا یک رهبر بزرگ الله پرستان جهان، باید در روز کریسمس که جشنی ویژه ی مسیحیان است، به نخست وزیر یک کشور هدیه بدهد، نه در یک جشن مذهبی اسلامی، آن هم در جزیره ی خصوصی یک کلان زمین دار (فئودال اعظم) و سرمایه دار چند ملیارد دلاری !!

مردم فریبی اما در همین جا پایان نمی گیرد. دفتر کمیساریای اخلاقی گفت که اطلاعات مربوط به این هدایا در دفترهای همگانی ثبت نشده است، زیرا ترودو یک هدیه ی غیر قابل قبول از آقا خان را پذیرفته است. اینکه این “هدیه ی غیر قابل قبول” چه بوده است، همچنان یک معماست و البته شامل یک بافتنی ساده نمی شود؛ اما می توان گمان کرد که آنچه “ناپذیرفتنی” و “غیر قابل قبول است”، رشوه می باشد.

“مارگوت بوث” سخنگوی دفتر کمیسر منافع و اخلاق، گفت:

“ثبت همگانی به طور کلی شامل هدایای قابل قبول است که در بخش ۱۱ قوانین آمده است”.

هدایای غیرقابل قبول ممکن است پیگرد قانونی قرار گیرند و احتمالا بیشتر بررسی گردند، همانگونه که در مورد تعطیلات ترودو در جزیره ی خصوصی آقا خان روی داد. بررسی انجام گرفته از سوی “مری داوسون” از کمیسیون اخلاقی پیشین انجام گرفت و او اظهار داشت که ترودو قوانین اخلاقی کانادا را هنگامی نقض کرده است که او و خانواده اش فراخوان آقا خان را برای تعطیلات کریسمس در دسامبر ۲۰۱۶ در جزیره  “بل” در باهاما پذیرفتند.

داوسون تصریح کرد که “آن سفر” یک هدیه ی ناپذیرفتنی بود، زیرا آقا خان با دولت فدرال ارتباط داشت و رابطه ی آنها هم به اندازه ی کافی نزدیک نبود که بتواند به عنوان یک دوستی تعریف شود. گزارش داوسون نیز نشان داد که ترودو و خانواده اش با آقا خان هدیه ای را رد و بدل کردند، اما ماهیت و ارزش هدیه مشخص نیست.

داوسون نوشت:

“از ۲۶ دسامبر ۲۰۱۶ تا ۴ ژانویه ی ۲۰۱۷، ترودو و خانواده و دوستانشان، تعطیلات کریسمس خود را در “Bells Cay” همراه با آقا خان، فرزندان و خانواده هایشان صرف کردند. خانواده ی تروودو با آقا خان و خانواده اش، هدیه ی کریسمس تبادل کردند. با این حال، اطلاعاتی در مورد هدایایی که آقا خان – میلیاردر و رهبر الله پرستان اسماعیلی جهان – به نخست وزیر کانادا داده، فاش نشده است.

تا به سه شنبه ۲۷ مارچ، ترودو هیچ توضیحی در مورد ماهیت هدایا نداده است.

دفتر نخست وزیری در پاسخ به پرسش مطبوعاتی نوشته است که نخست وزیر، هر گونه هدیه ای را که به عنوان منع تضمین منافع و اخلاق به عنوان بخشی از بررسی ها به آن اشاره شده است، منتشر خواهد کرد.

پس از گزارش کمیسر، که در دسترس همگان قرار دارد، نخست وزیر پذیرفت که توصیه های کمیسیون را مبنی بر رفع ابهام اجرا کند. اما ماهیت یا ارزش هدیه را افشا نخواهد کرد و گفت که نمی تواند چیزی بیش از آنچه که داوسون در گزارشش قرار داده است، فاش کند.

مقامات دفتر کمیساریای اخلاقی معتقدند محدودیتی برای هموندان مجلس عوام جهت پذیرش هدیه ی ناپذیرفتنی وجود دارد. همچنین کمیساریای اخلاقی، قدرت این را ندارد که هدیه ای ناپذیرفتنی را پرداخت یا بازگرداند که از دید نماینده ی محافظه کار، این یک نقص اساسی را در پادمان گزارش اخلاقی نشان می دهد که چگونگی برگرداندن یا باز پرداخت آن ذکر نشده است.

همچنان پرسش های بسیار جدی دیگری در مورد این که آیا هدیه ی دریافت شده از سوی نخست وزیر، به میزان قابل توجهی با ارزش بوده است یا خیر، و یا چرا به هیچ روی در مورد ماهیت آن به همه ی مردم گزارش داده نشده است، وجود دارد و اینکه در هیچ جایی اطلاعاتی در مورد آن ثبت نشده است.

Facebook Comments

درباره ی داریوش افشار

من داریوش افشار با نام رسمی محمد حکمت افشار، زاده ی​ سال ۶۲ از شیراز هستم. تحصیلات من در مقطع کارشناسی ارشد زیست فناوری است. ۱۴ سال است که وبلاگ نویسی می کنم و هم اکنون دارای ۴ وبلاگ بر روی بلاگر هستم و چندین برگه و گروه روی ف. بوک را اداره می کنم. نویسنده و مترجم آزاد و وبلاگ نویس سیاسی مذهبی هستم که شماری از آثار تکمیل شده را در وبلاگ رسمی خودم برای عرضه گزاشته ام.

درج نظرات

error: محتویات سایت برای جلوگیری از سرقت خبری تحت حفاظت می باشد
?>