قالب وردپرس
خانه / اخبار اسکاندیناوی / اخبار سوئد / ۱۴ سال زندان و اخراج مادام العمر از سوئد بواسطه قتل زن ۸۹ ساله

۱۴ سال زندان و اخراج مادام العمر از سوئد بواسطه قتل زن ۸۹ ساله

به نوشته ی روزنامه اکسپرسن چاپ استکهلم، “امیر حسین امیری” ۲۱ ساله، که در روز ۱۴ اکتبر گذشته یک زن ۸۹ ساله را در یک اتاق زباله در روستای نورشو در شمال سوئد به قتل رسانده و پول همراه او را به سرقت برده بود توسط دادگاه بدوی این شهر به ۱۴ سال زندان و اخراج مادام العمر از سوئد محکوم شد.

غروب روز شنبه ۱۴ اکتبر گذشته همسایه ها جسد بی جان “هلیا استنمارک” ۸۹ ساله را در اتاق زباله ای در روستای نورشو در استان وستربوتن از شمالی ترین نقاط سوئد کشف کردند.

در گزارش پلیس قانونی درج شده است که هلیا توسط یک شیء تیز و برنده بدفعات از ناحیه سر، پا، شکم و قفسه سینه مورد ضربه قرار گرفته است. بر اساس گزارش پزشکی قانونی ضربه وارد شده به قفسه سینه هلیا عامل اصلی مرگ وی بوده است. پلیس وستربوتن بواسطه شقاوت و بیرحمی نادری که در این قتل مورد استفاده قرار گرفته بود تحقیقات وسیعی را در رابطه با آن آغاز نمود که در همان شب منجر به شناسایی و دساگیری امیرحسین امیری ۲۱ ساله شد.

اثبات وجود خون هلیا بر روی جوراب متهم توسط پلیس

پلیس با کمک آزمایش دی ان ای وجود خون هلیا ۸۹ ساله را بر روی جوراب امیرحسین امیری ثابت کرد. این کشف پلیس مهمترین مدرک دادستان پرونده خانم پترا لوندبری برای محکوم کردن قاتل بود.

امیرحسین امیری، عکس از روزنامه اکسپرسن

روزنامه اکسپرسن می نویسد که امیرحسین امیری پس از بیش از یک ماه بازداشت در بازداشتگاه پلیس در بازجویی خود از جمله گفته است:

– ۴۰ روز در اینجا بازداشت بوده ام اما اگر ۴۰ سال دیگر هم در بازداشت بمانم اقرار نخواهم کرد.

در صورت جلسه بازجویی پلیس آمده است که مسئول بازجویی از وی خواسته است که «صادقانه حقیقت را بیان کند». پاسخ امیرحسین امیری این بود که او «صد درصد صادق است».

اما امیرحسین امیری همزمان قادر نبود توضیح بدهد که خون هلیا ۸۹ ساله چگونه بر روی جوراب او پیدا شده است.

پس از پایان جلسات دادگاه امیرحسین امیری مورد یک معاینه صحت روانی در نزد پزشکی قانونی قرار گرفت که تایید کرد او دچار بیماری روانی بخصوصی نیست.

بی پولی، انگیزه قتل هلیا ۸۹ ساله

تحقیقات پلیس انگیزه این قتل را تگنای اقتصادی امیرحسین امیری عنوان کرده است. امیرحسین امیری زمان کوتاهی قبل از ارتکاب به قتل به دفتر خدمات اجتماعی کمون نورشو مراجعه و تقاضای کمکهای مالی بیشتری کرده بود. وی تهدید کرده بود که در صورت عدم پرداخت پول دست به خودکشی خواهد زد. ریز تراکنش حساب بانکی امیرحسین امیری نشان می دهد که وی پس از انجام آخرین خرید در روز ۱۳ اکتبر (روز قبل از قتل) ۱۲ کرون در حساب خود باقی داشته است. وی همچنین بواسطه ۱۵۰۰۰ کرون قرض توسط اداره اجرائیات (کرونوفوگد) تحت پیگرد بوده است.

روز سه شنبه ۲۷ مارس رای دادگاه بدوی شلفتئو در رابطه با این قتل صادر شد. امیرحسین امیری به ۱۴ سال زندان و اخراج مادام العمر از سوئد محکوم شد. دادگاه بواسطه اینکه قاتل در زمان ارتکاب به قتل زیر ۲۱ سال بوده است از صدور حکم حبس ابد برای وی خودداری ورزید.

امیر حسین امیری حدود شش سال قبل بعنوان پناهنده به سوئد آمده و بعنوان ۱۵ ساله به ثبت رسید. مادر و دو خواهر/برادر کوچکتر او در تهران بسر می برند. امیرحسین امیری دارای یک همسر باردار در ایران نیز هست که قرار بود به سوئد نقل مکان کند. او برای همسرش در ایران بطور مرتب پول ارسال می کرده است. حکم اخراج وی اما به افغانستان صورت می گیرد.

Facebook Comments

درباره ی داریوش افشار

من داریوش افشار با نام رسمی محمد حکمت افشار، زاده ی​ سال ۶۲ از شیراز هستم. تحصیلات من در مقطع کارشناسی ارشد زیست فناوری است. ۱۴ سال است که وبلاگ نویسی می کنم و هم اکنون دارای ۴ وبلاگ بر روی بلاگر هستم و چندین برگه و گروه روی ف. بوک را اداره می کنم. نویسنده و مترجم آزاد و وبلاگ نویس سیاسی مذهبی هستم که شماری از آثار تکمیل شده را در وبلاگ رسمی خودم برای عرضه گزاشته ام.

درج نظرات

error: محتویات سایت برای جلوگیری از سرقت خبری تحت حفاظت می باشد
?>