قالب وردپرس
خانه / سیاسی / تحلیل های سیاسی / آيا به راستی در ميان مردم ايران، هستند كسانى كه از نازيسم هيتلرى دفاع می كنند ؟!

آيا به راستی در ميان مردم ايران، هستند كسانى كه از نازيسم هيتلرى دفاع می كنند ؟!

شوربختانه پاسخ، یک آری بزرگ است !!

سال ها پیش تیم ملی فوتبال آلمان جهت برگزاری یک دیدار در برابر تیم ملی فوتبال به ایران آمد، “هنگامی كه تيم فوتبال آلمان به فرودگاه تهران وارد شد، انبوهى از ايرانيان براى استقبال از بازيكنان اين تيم، در محوطه ی فرودگاه گرد آمده بودند. با مشاهده ی آنها ناگهان صدها دست براى ابراز همبستگى با تيم آلمان، با درود “هايل هيتلر” (Heil Hitler) بالا رفت !! براى تيم آلمان اين يك توهين بود، در حالی كه ايرانی ها تنها می خواستند خوش آمد بگويند. “پیش از آغاز مسابقه ی فوتبال بین تیم های مذکور نیز، شمار بسیاری از تماشاگران، به هنگام پخش سرود ملی آلمان این کار را تکرار کردند”.

“ياسمين خسروى” استاديار رشته ی اسلام شناسى دانشگاه است كه با یج گروه پژوهشی از دانشجويان و استادان آلمانى به ايران سفر كرده و می گوید:

“در دیدار با یک گروه NGO در اصفهان كه براى بهبود محيط زيست فعاليت می کند، يكى از خانم ها كه ما روى او به عنوان زنى آگاه و روشنفكر خيلى حساب می كرديم، بى مقدمه لب به سخن گشود و با هيجان به تعريف از هيتلر پرداخت. او گفت كه همسرش و تمام خانوداه اش از هواداران پر و پا قرص هيتلر و فاشيسم هستند. چيزى كه همه ی افراد گروه ما را شوكه كرد. براى بسيارى از آلمانى ها كه به ايران سفر كرده اند، اين یک پرسش جدى است كه آيا به راستی در ميان مردم ايران هستند كسانى كه از نازيسم هيتلرى دفاع می كنند ؟! چنين حدى ازعقب ماندگى براى مردم آلمان قابل تصور نيست”.

دكتر “زيبرتز” از دانشگاه بن معتقد است كه:

“رابطه ی تنگاتنگ ايران و آلمان در دهه هاى ۲۰ و ۳۰ در زمينه ی اقتصادى، با نزديكى مکتبی ارتباطى نداشت. ايران در آن هنگام در وجود آلمان یک شریک قدرتمند را می ديد كه می تواند آن را در برابر قدرت هاى بزرگ همچون انگل ستان و به ويژه كشورهمسايه روسيه پشتیبانی كند. براى ايرانيان، چیرگی نازيسم با ابعاد دهشتبار آن هرگز ملموس نشد”.

در اين ملموس نبودن اما، عوامل ديگرى نيز سهيمند:

“شناخت افكار همگانی درايران، از فاشيسم خلاصه شده به فيلم هاى آمريكايى در مورد جنگ جهانى دوم و اندکی كتاب های منتشر شده كه بيشتر عاميانه هستند تا موشكافانه و باز هم تاريخ اين دوران را از جنبه ی نظامىش به تصوير می كشند. به ويژه اينكه، ايران تجربه ی ملموس ترى با امپرياليسم انگل ستان و روسيه داشته و در یک سنجش ساده انگارانه، برخى به اين نتيجه می رسند كه هيتلر چندان هم بد نبوده است !!” دكتر زيبرتز البته نقش يهودى ستيزى را نيز در دامن زدن به چنين روحيه اى بدون تاثير نمی داند.

این در حالیست که چند سال پیش، “جیورگوس کاتیدیس” ملی‌ پوش جوان یونان به خاطر “درود هیتلری” در یکی از دیدارهای باشگاهی این کشور، با محرومیت همیشگی از فوتبال روبرو شد.

Facebook Comments

درباره ی داریوش افشار

من داریوش افشار با نام رسمی محمد حکمت افشار، زاده ی​ سال ۶۲ از شیراز هستم. تحصیلات من در مقطع کارشناسی ارشد زیست فناوری است. ۱۴ سال است که وبلاگ نویسی می کنم و هم اکنون دارای ۴ وبلاگ بر روی بلاگر هستم و چندین برگه و گروه روی ف. بوک را اداره می کنم. نویسنده و مترجم آزاد و وبلاگ نویس سیاسی مذهبی هستم که شماری از آثار تکمیل شده را در وبلاگ رسمی خودم برای عرضه گزاشته ام.

درج نظرات

error: محتویات سایت برای جلوگیری از سرقت خبری تحت حفاظت می باشد
?>