قالب وردپرس
خانه / سیاسی / اعتراضات / پیکر شهید “طالب بساطی” ۸ روز پس از بازداشت به خانواده‌ اش تحویل داده شد

پیکر شهید “طالب بساطی” ۸ روز پس از بازداشت به خانواده‌ اش تحویل داده شد

اداره ی اطلاعات رژیم در ایلام، روز یک‌ شنبه ششم اسپند ماه، به خانواده ی “طالب بساطی” اطلاع داد که فرزندشان در زندان جان باخته و از آنها خواست برای تحویل پیکرش مراجعه کنند !!

آقای بساطی دانشجوی رشته ی پزشکی دانشگاه ایلام بود. در گواهی مرگ بساطی ذکر شده که وی به دلیل “ترومای مغزی” درگزشته است. ترومای مغز ضربه‌ ای است که بر اثر آن، جمجمه و مغز آسیب جدی می بیند. خانواده ی این زندانی از سوی نیروهای سرکوبگر امنیتی زیر فشارند تا با رسانه‌ ها گفتگو نکنند. در ماه های گزشته، چندین مورد گزارش درباره ی مرگ بازداشت شدگان در زندان های رژیم منتشر شده است. برخی از این گزارش ها از سوی سرکردگان رژیم تائید شده و برخی نیز دروغ خوانده شده اند.

“کاووس سید امامی” کنشگر محیط زیست بازداشت شده، یکی دیگر از کسانی است که سرکردگان رژیم مرگ او را در زندان تایید کردند. مزدوران سرکوبگر امنیتی در تماس با خانواده ی این زندانی گفتند که که او چند روز پس از بازداشت در زندان، “خودکشی” کرده است !!

سینا قنبری، یکی دیگر از افرادی است که مرگ او در زندان از سوی سرکردگان رژیم تایید شد.

“مصطفی محبی” مدیر کل زندان‌ های رژیم در استان تهران، در میانه های دی ماه به خبرگزاری کار ایران (ایلنا) گفت:

“سینا قنبری فرزند علی‌ اکبر نیز با مراجعه به دستشویی قرنتینه ی زندان، اقدام به خودکشی از راه حلق‌ آویز کردن خود کرده است !!”

یک روز پس از تایید مرگ سینا قنبری از بازداشت‌ شدگان تظاهرات سراسری علیه رژیم، یک مزدور قضایی رژیم در استان مرکزی، مرگ یکی دیگر از بازداشت‌ شدگان را هم تایید کرده و گفته که او هم خودکشی کرده است !!

“عباس قاسمی” دادستان عمومی و انقلاب مرکز رژیم در استان مرکزی، در روز سه‌ شنبه ۱۹ اُم دی ماه به خبرگزاری قوه ی قضاییه ی رژیم گفت که آثار خودزنی روی جسد این فرد بوده و “فیلمی از لحظه ی خودکشی وی نیز موجود می باشد”. این فیلم هرگز بر خلاف ادعای سرکردگان، به نمایندگان رژیم در تویله ی شورای اسلامی نشان داده نشد و این به اصطلاح نمایندگان، اعلام کردند که چنین فیلمی وجود ندارد.

مزدور قاسمی به دروغ گفت که این هم میهن، در بازداشتگاه کلانتری ۱۲ اراک خودکشی کرده و “با توجه به شواهد و قرائن موجود، مرگ این فرد نیز بر اثر خودکشی در کلانتری تایید شده است !!”

“سارو قهرمانی” یکی دیگر از بازداشت شدگان دی‌ ماه بود که نزدیکان او عنوان کردند که پیکر وی را پس از ۱۱ روز ناپدید بودنش تحویل گرفته اند !! به گفته ی آنها، سارو قهرمانی ۲۴ ساله، پس از شرکت در تظاهرات مردمی علیه رژیم، ناپدید شده بود.

پس از اعتراضات دی‌ ماه و انتشار اخباری مبنی بر ضرب و جرح و مرگ بازداشت شدگان در زندان، بسیاری از کنشگران از “تکرار فاجعه ی انسانی کهریزک” ابراز نگرانی کرده و خواهان اطلاع‌ رسانی شفاف درباره ی وضعیت بازداشت‌ شدگان شده‌ اند. در پی انتخابات فرمایشی ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸، شمار بسیاری از معترضان دستگیر شده، به دلیل ضرب و جرح و وضعیت نامناسب بازداشتگاه کهریزک، کشته شدند.

شمار دستگیر شدگان از سوی رژیم که جمهوری اسلامی مدعیست در زندان خودکشی کرده اند، تاکنون بر ۹ تن بالغ می گردد.

Facebook Comments

درباره ی داریوش افشار

من داریوش افشار با نام رسمی محمد حکمت افشار، زاده ی​ سال ۶۲ از شیراز هستم. تحصیلات من در مقطع کارشناسی ارشد زیست فناوری است. ۱۴ سال است که وبلاگ نویسی می کنم و هم اکنون دارای ۴ وبلاگ بر روی بلاگر هستم و چندین برگه و گروه روی ف. بوک را اداره می کنم. نویسنده و مترجم آزاد و وبلاگ نویس سیاسی مذهبی هستم که شماری از آثار تکمیل شده را در وبلاگ رسمی خودم برای عرضه گزاشته ام.

درج نظرات

error: محتویات سایت برای جلوگیری از سرقت خبری تحت حفاظت می باشد
?>