قالب وردپرس
خانه / سیاسی / تحلیل های سیاسی / توافق محرمانه ی پنج کشور درباره ی بازسازی بخش بندی خاورمیانه

توافق محرمانه ی پنج کشور درباره ی بازسازی بخش بندی خاورمیانه

گزارشی از اوزاولکر رایزن بازنشسته ی ترکیه در پاریس و ترابلس

این دیدار در روز ۱۱ ژانویه در واشنگتن برگزار شد و اطلاعاتی که از سوی گروهی از روزنامه نگاران فرانسوی به نام سوریه لیکس (Syrie Leaks) منتشر شد، بر اساس نوشته‌ های رایزن بریتانیا باشنده در آن نشست انجام شد.

به گفته ی اولوچ اوزاولکر در درازنای این نشست، نمایندگان ایالات متحده، بریتانیا، فرانسه، عربستان سعودی و اردن، جزییات دقیق از طرح بازسازی مرزهای منطقه ی خاورمیانه و بخش بندی سوریه به حوزه های نفوذ در چارچوب راهبرد خاورمیانه ی نوین را مورد بحث قرار دادند.

اوزاولکر اظهار داشت:

“جزییات این نشست مخفی که در روز ۱۱ ژانویه در واشنگتن برگزار شد، به برکت نوشته هایی که رایزن انگل ستان در جریان آن انجام داد، در اختیار روزنامه نگاران قرار گرفت”.

شرکت کنندگان این نشست سری، آمریکا، انگل ایس، فرانسه، عرعربستان و اردن، دستور روز و مقاصد خود را مشخص کرده و جلب نمایندگان مسر، آلمان و ترکیه به این محفل را بررسی کردند. از بحث‌ ها معلوم شد که به مسر دعوت نامه ارسال نشده بود و از آلمان پاسخی دریافت نشد. در مورد ترکیه باید گفت که کشورهایی که در این نشست حضور داشتند، به شکل روشن و شفاف در مورد نیاز به جلب آن شک داشتند. از دید آنها، درگیری های بین ترک ها و کردها می تواند بر تصمیمات این گروه تاثیر منفی بگزارد.

به گفته این دیپلمات ترک، سخنگویان این نشست، آشکارا اعلام کردند که ایالات متحده به دنبال بهانه ای برای حضور همیشگی در سوریه و خاورمیانه است.

اوزاولکر گفت:

“نماینده ی آمریکا به ضرورت تضمین حضور همیشگی نیروهای آمریکایی در سوریه اشاره کرد.

تاکید شده است که یکی از اهداف اصلی ایالات متحده، جلوگیری از تقویت مواضع ژئوپلیتیک ایران در منطقه است. شرکت کنندگان در این نشست اعتراف کردند که برای آنها اقدامات موفقیت آمیز روسیه در چارچوب فرایندهای مذاکرات در آستانه ی سوچی مشکل اصلی است. آنها بر قصد ناکام گزاشتن این مذاکرات تاکید کرده و در عوض تلاش های لازم برای زنده کردن مذاکرات ژنو را انجام می دهند. کشورهای مذکور می دانند که آنها به دنبال روش هایی برای وارد کردن نیروهای دمکراتیک سوریه به روند ژنو هستند، هسته ی این گروه ها را “یگان های مدافع حلق کرد” (YPG) تشکیل می دهند. شرکت کنندگان در این نشست گفتند که آنها موضع آنکارا نسبت به کردهای سوریه را درک می کنند، اما در عین حال نیروهای دمکراتیک سوریه و دسته های مدافع خلق در کردستان برای آنها اهمیت زیادی دارند. به این خاطر آنها تلاش می کنند کردها را زیر عنوان نیروهای دمکراتیک سوریه به روند ژنو جلب کنند”.

هزینه ی هنگفت و احمقانه ی آمریکا در خاور میانه چه قدر بوده است؟ 

دیپلمات ترک در ادامه گفت:

“پنج کشور شرکت کننده در این نشست سری، درباره ی چار فرآیند جهانی گفتگو کردند. نخست، نماینده ی آمریکا تاکید کرد که کاربرد سلاح های اتمی کوچک می تواند راه را برای استفاده از آن در اختلاف‌ های منطقه ای هموار سازد. مسئله ی دوم مربوط به تدوین نقشه ی راه، شامل اقدامات لازم علیه روسیه و دیگر کشورها بود که به عنوان تهدیدی برای ناتو تلقی می شود. سوم، مسئله ی افزایش احتمالی شمار یورش های اسراییل به ایران در آینده مطرح شد. چارم، مسئله ی کردها و نقش آنها در افزایش تنش بین آنکارا و واشنگتن مورد بحث قرار گرفت. گفته شد که تمام این فرآیندها به گونه ای مستقیم بر وضعیت در منطقه  ی خاورمیانه تاثیر می گزارد”.

اوزاولکر خاطرنشان کرد:

“هدف اصلی کشورهای حاضر در این نشست، شکست مذاکرات در آستانه و سوچی در مورد حل و فصل اختلاف سوریه بود. افزون بر این، آنها به احتمال آغاز جنگ های ایران واسراییل و بین ترکیه و کردها اشاره کرند و همچنین برنامه هایی برای بخش بندی سرزمین سوریه را مطرح نمودند. مقدماتی برای بروز مناقشات تازه میان ایالات متحده و روسیه تهیه می شود. ترکیه که روابط نزدیکی با روسیه دارد و در فرایند آستانه نقش ایفا می‌ کند، مجبور است در این موقعیت موضع خود را انتخاب کند.

اگر همه از همه جا خارج شوند، سخنان پنج کشور در این نشست مخفیانه نشان می دهد که درگیری ها در خاورمیانه می تواند جغرافیای خود را گسترش دهد، که در نتیجه بر ترکیه تاثیر خواهد گزاشت.

پیام بسیار مهم و هشدار دهنده این است که شرکت کنندگان این دیدار احتمال افزایش درگیری‌ ها میان ترکیه و کردها را که امروز هم شاهد آنها هستیم، بیان کردند. این امر حاکی از آن است که در آینده وضعیت در منطقه می تواند پیچیده تر شود. رویدادهای کنونی نشان می دهد که درگیری بین بازیکنان قدرتمند به سوریه محدود نخواهد شد، بلکه به کل خاورمیانه گسترش خواهد یافت. همه ی چیزهایی که در خاورمیانه رخ می دهند، نشان می دهد که ترکیه باید در اقدامات خود بسیار محتاط باشد.

ما نباید انتظار داشته باشیم که در نشست های دو جانبه ی ترکیه و آمریکا، در مورد حل و فصل روابط دو‌ جانبه که قرار است در ماه مارچ برگزار شود، نتایج قابل توجهی حاصل گردد. از قرار معلوم، در این گفتگو پیشرفت جدی حاصل نخواهد شد. به احتمال قوی، طرفین در مورد سرزمین های واقع در باختر رودخانه ی فرات به توافق برسند، اما حصول نتیجه‌ ای فراتر از این بعید به دید می رسد. عزم قاطع ایالات متحده برای حضور در خاورمیانه، آشکار و هویدا است. در نتیجه، ترکیه که هواردار برهمکنش با روسیه است، ممکن است با گزینشی ناگزیر روبرو شود. در این اوضاع و احوال، ترکیه با وجود موفقیت عملیات نظامی خود در زمین، نباید اهمیت وسایل دیپلماسی را از دید دور بدارد”.

Facebook Comments

درباره ی داریوش افشار

من داریوش افشار با نام رسمی محمد حکمت افشار، زاده ی​ سال ۶۲ از شیراز هستم. تحصیلات من در مقطع کارشناسی ارشد زیست فناوری است. ۱۴ سال است که وبلاگ نویسی می کنم و هم اکنون دارای ۴ وبلاگ بر روی بلاگر هستم و چندین برگه و گروه روی ف. بوک را اداره می کنم. نویسنده و مترجم آزاد و وبلاگ نویس سیاسی مذهبی هستم که شماری از آثار تکمیل شده را در وبلاگ رسمی خودم برای عرضه گزاشته ام.

درج نظرات

error: محتویات سایت برای جلوگیری از سرقت خبری تحت حفاظت می باشد
?>