قالب وردپرس
خانه / سیاسی / اخباربین الملل / اسرائیل؛ نمایشگاه در پارلمان اروپا

اسرائیل؛ نمایشگاه در پارلمان اروپا

پارلمان اروپا برگزاری نمایشگاهی از آثار کاریکاتوریست‌های اسرائیلی در بارۀ نقض حقوق بشر در جمهوری اسلامی را «بحث انگیز» ارزیابی و با برپائی آن در مقرّ خود در بروکسل مخالفت کرد. به همین دلیل این نمایشگاه در محلی در نزدیکی ساختمان پارلمان اروپا گشایش یافت.

به گزارش رادیو فرانسه، کمیتۀ یهودیان آمریکا و گروه کاریکاتوریست‌های اسرائیل برگزارکنندگان این نمایشگاه هستند که بگفتۀ مسئولان آنها پاسخی به مسابقۀ کاریکاتورهای ضدیهودی و ضداسرائیلی است که هر سال در ایران برپا می شود.

برگزارکنندگان این نمایشگاه با برخورداری از حمایت «یائیر لَپید»، رهبر حزب میانه رو و غیرمذهبیِ «به امید آینده» در اسرائیل، حدود ده ماه پیش از پارلمان اروپا خواسته بود نمایشگاه کاریکاتورهای اسرائیلی در بارۀ نقض حقوق بشر در ایران در مقرّ این پارلمان در بروکسل برگزار شود. بنوشتۀ پایگاه خبری «ایگرگ نت» مسئولان نمایشگاه تنها چند روز پیش پاسخ منفی پارلمان را دریافت داشتند.

این نمایشگاه با این حال در مکانی در نزدیکی ساختمان پارلمان اروپا برپا شد تا بگفتۀ برگزارکنندگان آن «نقض حقوق بشر در ایران و نفی هولوکاست در این کشور» نزد اعضای اتحادیۀ اروپا به نمایش گذاشته شود.

حدود بیست لوح کاریکاتور در این نمایشگاه عرضه شده که در آنها موضوعات مختلفی نظیر نقش جمهوری اسلامی در شعله ورساختن اختلافات در خاورمیانه، نقض آزادی بیان، آزار و اذیت اقلیت‌های قومی و مذهبی در ایران و دستگیری و قتل مخالفان حکومت به تصویر کشیده شده است.

«یائیر لَپید»، که عضو مجلس قانونگذاری اسرائیل است، در باره تصمیم پارلمان اروپا گفت «این مخالفت با برگزاری نمایشگاهی از کاریکاتور، خود یک کاریکاتور است». بگفتۀ او مسئولان پارلمان اروپا با اعلام این مخالفت «تفاوتی میان جانی و قربانی، میان تروریست و قربانیان تروریسم نگذاشته‌اند».

وی گفت «این نمایشگاه به رغم مخالفت پارلمان اروپا در زمان پیش بینی شده در بروکسل برگزار می‌شود تا یک حقیقت ساده را به جهانیان یادآوری کند و آن اینست که ایران تحت یک دیکتاتوری و نظام ترور اسلامی خونخوار قرار دارد».

یکی از برگزارکنندگان این نمایشگاه می‌گوید «آثار ارائه شده به هیچ روی اسلام، فرهنگ ایرانی و ایرانیان را مورد انتقاد قرار نداده و تنها رفتار و سیاست‌های حکومت جمهوری اسلامی و حکومتگران را به نقد کشیده است».

Facebook Comments

درباره ی شکوه ارشادی

سردبیر رادیو آزادگان سوئد

درج نظرات

error: محتویات سایت برای جلوگیری از سرقت خبری تحت حفاظت می باشد
?>