قالب وردپرس
خانه / خبرتازه / اعتراض آمریکا به بازگرداندن نمازی به زندان

اعتراض آمریکا به بازگرداندن نمازی به زندان

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا از انتشار خبر احضار باقر نمازی برای بازگشت به زندان اوین، «عمیقا» ابراز تاسف کرده و گفته است، واشینگتن از رژیم تهران می‌خواهد تا «تمامی آمریکایی‌های زندانی در ایران» را آزاد کند.

این سخنگو گفته «از شنیدن خبر بازگرداندن [باقر نمازی] به زندان توسط حکومت ایران، عمیقا متاسف است».

وی با یادآوری این موضوع که باقری نمازی، شهروند ۸۱ ساله، و فرزندش سیامک نمازی هر دو در زندان اوین در بند هستند، تاکید کرده ایالات متحده نگران وضعیت سلامت او است: «می‌دانیم که او به کمک‌های پزشکی پایدار، نیاز فوری دارد».

خبرگزاری هرانا – محمدباقر نمازی، شهروند ایرانی – آمریکایی که در ایران زندانی است، پس از یک مرخصی استعلاجی ۴ روزه دوباره به زندان برگردانده شد. وکیلش می‌گوید که این اقدام بی‌شباهت به صدور حکم مرگ برای نمازی ۸۱ ساله نیست.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از دویچه وله فارسی، محمدباقر نمازی، شهروند ایرانی‌آمریکایی که در ایران به ده سال زندان محکوم شده است، پس از یک مرخصی استعلاجی کوتاه‌مدت به زندان برگردانده شد.

جرد گنسر، وکیل خانواده نمازی، روز سه‌شنبه (۶ فوریه / ۱۷ بهمن) با اعلام این خبر افزود که بازگرداندن نمازی به زندان بر خلاف توصیه شورای پزشکان قانونی وابسته به دولت صورت گرفته است و این در عمل به معنای صدور حکم مرگ برای نمازی است.

گنسر، وکیل آمریکایی باقر و سیامک نمازی، پیش‌تر اعلام کرده بود که موکلش پس از درمان در بیمارستان اجازه یافته است که ۴ روز به مرخصی برود.

باقر نمازی ۸۱ سال دارد و مبتلا به بیماری قلبی است. او تا کنون چهار بار برای مداوا به بیمارستان منتقل شده است.

باقر نمازی از مقام‌های سابق یونیسف و استاندار خوزستان در پیش از انقلاب سال ۱۳۵۷ ایران بود. او که برای پیگیری وضعیت فرزندش به تهران رفته بود در اسفند ۱۳۹۴ بازداشت شد. فرزند او، سیامک نمازی، نیز پیش‌تر، در مهرماه ۱۳۹۴، در جریان سفری به ایران بازداشت شده بود. هر دوی آنها سپس در دادگاه به اتهام “همکاری با دولت متخاصم آمریکا” به ۱۰ سال زندان محکوم شدند که در حال حاضر در حال طی کردن آن هستند. تقاضای تجدیدنظر آنها با مخالفت نهادهای قضایی ایران روبرو شده است.

Facebook Comments

درباره ی کیهان سوئد

درج نظرات

error: محتویات سایت برای جلوگیری از سرقت خبری تحت حفاظت می باشد
?>