قالب وردپرس
خانه / خبرتازه / وضعیت بازار دلار شبیه بمب ساعتی شده است

وضعیت بازار دلار شبیه بمب ساعتی شده است

امروز قیمت فروش نقدی دلار در بازار آزاد تهران از مرز ۴۷۰۰ تومان عبور کرد و به ۴۷۱۴ تومان رسید. صراف‌ها می‌گویند بانک مرکزی مقصر اصلی این گرانی است ولی صرافی بانک ملی اطلاعیه داده که به نیازهای واقعی ارز پاسخ می‌دهیم.

گرانی جدید دلار در بازار ارز در حالی ادامه دارد که پیشتر رئیس جمهور و رئیس کل بانک مرکزی تاکید کرده بود که دلار به‌زودی و طی روزهای آینده ارزان می‌شود.

محسن جلال‌پور، رئیس سابق اتاق بازرگانی ایران درباره وضعیت بازار ارز گفت: وضعیت بازار دلار شبیه به یک بمب ساعتی شده است که هر چه زمان می‌گذرد قدرت تخریبش بیشتر می‌شود. مطمئنا عواملی از جمله واسطه‌گری‌ها هم در بازار تاثیرگذار است اما علت اصلی نیست و در واقع سیاست‌های خودمان در حدود چهار سال گذشته باعث این اتفاقات شده است.

به گزارش الف، ادامه نوسانات نرخ ارز باعث بی ثباتی بازار و شکل گیری بی اعتمادی در بین بازیگران اقتصاد خواهد شد و همان طور که رئیس جمهور گفته بود زندگی مردم را نیز تحت الشعاع قرار خواهد داد. همچنین بی ثباتی بازار ارز بر شاخص های دیگر اقتصاد نظیر سرمایه گذاری، تولید و اشتغال تاثیر منفی خواهد داشت. اما به نظر می رسد با این وضعیت و علی رغم وعده های دولتمردان فعلاً نباید انتظار ثبات در بازار و جلوگیری از افزایش لحظه ای نرخ ارز را داشته باشیم.

یک عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران معتقد است وضعیت نابسامان بازار ارز و سیاست های اشتباه بانک مرزی، صادرات را فلج کرده است.

فرهاد فزونی تصریح کرد: یک صادرکننده می‌خواهد کالایی را بخرد و در خارج بفروشد و دلارش را به ایران برگرداند و آن را در داخل بفروشد اما رئیس بانک مرکزی می‌گوید که “قرار است قیمت دلار پایین آید”، در این شرایط برای صادرکننده صادرات صرفه اقتصادی نخواهد داشت؛ بنابراین صادرات ما فلج می‌شود.

قیمت روز شتبع سکه و ارز در بازار

در بازار تهران سکه طرح جدید با ۱۵ هزار تومان افزایش یک میلیون و ۵۰۷ هزار تومان و دلار با رشد ۴۲ تومانی هم اکنون (ظهر شنبه) ۴۶۸۹ تومان معامله می‌شود.

در بازار تهران قیمت انواع سکه و اغلب ارزها تا کنون صعودی بوده است.

سکه طرح جدید ۱۵ هزار تومان، طرح قدیم ۵ هزار تومان، نیم سکه ۴ هزار تومان، ربع سکه هزار تومان، سکه گرمی ۳ هزار تومان و هر گرم طلای ۱۸ عیار ۹۰۱ تومان رشد قیمت داشت.

در بازار ارز، دلار ۴۲ تومان و یورو ۵۳ تومان افزایش یافت اما پوند ۳۵ تومان و درهم یک تومان افت کرد.

قیمت اونس در بازار جهانی طلا با یک دلار و ۲۴ سنت افزایش به ۱۳۳۳ دلار و ۱۳ سنت رسید.

طلا و ارز قیمت میزان تغییر قیمت
سکه طرح جدید ۱،۵۰۷،۰۰۰ تومان ۱۵،۰۰۰+ تومان
سکه طرح قدیم ۱،۴۶۶،۰۰۰ تومن ۵۰۰۰+ تومان
نیم سکه ۷۴۱،۰۰۰ تومان ۴۰۰۰+ تومان
ربع سکه ۴۴۰،۰۰۰ تومان ۱۰۰۰+ تومان
سکه گرمی ۲۹۴،۰۰۰ تومان ۳۰۰۰+ تومان
هر گرم طلای ۱۸ عیار ۱۴۶،۶۹۲ تومان ۹۰۱+ تومان
اونس ۱۳۳۳٫۱۳ دلار ۱٫۲۴+ دلار

قیمت ارز

دلار ۴۶۸۹ تومان ۴۲+ تومان
یورو ۵۹۴۸ تومان ۵۳+ تومان
پوند ۶۷۰۵ تومان ۳۵- تومان
درهم ۱۲۹۹ تومان ۱- تومان
انتهای پیام/

Facebook Comments

درباره ی کیهان سوئد

درج نظرات

error: محتویات سایت برای جلوگیری از سرقت خبری تحت حفاظت می باشد
?>