قالب وردپرس
خانه / اخبار اسکاندیناوی / اخبار سوئد / "فیلمساز سوئدی: "عاشق افغانستان و مردمش هستم

"فیلمساز سوئدی: "عاشق افغانستان و مردمش هستم

صحنه‌ای از فیلم سینما پامیر

فیلم “سینما پامیر” ساخته فیلم ساز سوئدی، مارتین فون کروگ، به زندگی روزمره در کابل می‌پردازد. کارگردان این فیلم در گفتگو با بخش فارسی|دری رادیو سوئد درباره جریان ساخت فیلم‌اش توضیح داد.

مارتین فون کروگ، عکاس سوئدی است که پس از سالها کار در افغانستان، به تازگی ساخت فیلمی درباره زندگی در این کشور را به پایان رسانده است. این فیلم که سینما پامیر نام دارد، به زندگی روزمره مردم ساکن پایتخت افغانستان و رابطه انها با این سینما می‌پردازد.

ناآرامی و جنگ در افغانستان باعث شده است که تصویر این کشور در سینما و رسانه‌ها با انفجار و خون همراه باشد. اما در فیلم “سینما پامیر”، فیلمساز به سراغ زندگی مردم عادی رفته که گِرد مقوله فیلم و سینما کنار هم آمده‌اند. او سینما را جایی می‌داند که برای همه مردم دنیا یک معنی را می‌دهد، جایی است که برای لحظاتی از روزمرگی فاصله می‌گیریم و خودمان را به تصاویر می‌سپاریم: قوت فیلم در این است که نقطه مشترکی بین بینندگان فیلم و افرادی که در حالت عادی هیچ نقطه مشترکی با آنها ندارند پیدا می‌کند.

او افغانستان را کشوری زیبا با مردمی سخاوتمند و مهربان توضیف می‌کند، اما همزمان شرایط زندگی در این کشور را دشوار و سخت می‌داند: من عاشق افغانستان و مردمش هستم. اما همزمان زندگی در این کشور دشوار است و هیچ چیز به درستی کار نمی‌کند.

کارگردان فیلم سینما پامیر معتقد است که اخبار و تصاویر افغانستان همیشه معطوف به خشونت در این جامعه است و روزمره مردم زیاد به تصویر کشیده نمی‌شود: زندگی در افغانستان بیشتر از موضوعاتی است که در رسانه‌ها دیده می‌شود. دوربین‌های فیلمبرداری زندگی روزمره مردم و دشواری‌های زندگی در یک کشور جنگ‌زده را نشان نمی‌دهند. من سعی کرده‌ام تا در این فیلم، به این بخش بپردازم.

او امیدوار است که مردم افغانستان هم فیلم او را ببینند و نقد کنند: دوست دارم نظر افغان‌ها را درباره فیلم بدانم. چرا که متوجهم که فیلمسازی درباره کشوری که در آن بزرگ نشده‌ام می‌تواند حساس باشد.

فیلم “سینما پامیر” در جشنواره تمپو در استکهلم و در تاریخ هفتم مارس برای اولین بار به نمایش در می‌آید.

Facebook Comments

درباره ی کیهان سوئد

درج نظرات

error: محتویات سایت برای جلوگیری از سرقت خبری تحت حفاظت می باشد
?>