قالب وردپرس
خانه / فرهنگی و هنری / اسطوره ها و افسانه ها / چرا داستان عیسی مسیح، “جعل شد”…

چرا داستان عیسی مسیح، “جعل شد”…

یک پژوهشگر جنجال برانگیز انجیل:

“داستان عیسی بدین منظور جعل شده بود تا تهی دستان را آرام و ساکت کند”.

این پژوهشگر مدعیست مسیحیت یک برزش تبلیغاتی پیچیده ی حکومتی بود که برای آرام و خاموش کردن موضوعات مربوط به جهانگیری روم مورد بهره برداری قرار گرفت. یک پژوهگشر انجیلی و جنجال برانگیز آمریکایی، در هفته ی گزشته، نخستین اظهاراتش را در لندن ابراز کرده است تا کشفی را عرضه کند که مدعیست می تواند این داستان را ثابت کند که عیسی مسیح به عنوان سامانه ای از برای “مهار ذهنی” اختراع شده است تا بیچارگان را به بردگی بگیرد.

ژوزف آتویل (Joseph Atwill) که نویسنده ی کتابی با عنوان “مسیح سزار: توطئه ی رومی برای اختراع مسیح” (Caesar’s Messiah: the Roman Conspiracy to Invent Jesus) است، ادعا می کند که مسیحیت به عنوان یک دین آغاز نشده بلکه، به راستی یک برزش تبلیغاتی پیچیده ی حکومتی بود که به منظور فرونشاندن احساسات مربوط به موضوعات جهانگیری روم مورد بهره برداری قرار گرفت. در همایش “مسیح پنهان” که در تالار کانوی (Conway Hall در هولبورن (Holborn) به مدت یک هفته در روز شنبه برگزار شد، آقای آرتویل نظریه اش را عرضه خواهد کرد که عهد جدید از سوی اشراف سده ی نخست میلادی رومی نوشته شده است و اینکه آنها کاملا داستان عیسی مسیح را جعل کرده و از خودشان نوشته اند.

با ترسیم دیدگاه هایش در وبلاگی که بر روی اینترنت منتشر می کند، جناب آرتویل می نویسد: “مسیحیت ممکن است به عنوان یک دین مورد توجه قرار گرفته باشد، اما به راستی بدین منظور توسعه یافته و مورد استفاده قرار گرفته است تا به عنوان سامانه ای از برای مهار ذهنی کار کند تا بردگانی را تولید نماید که باور داشته باشند که خداوند دستور به بردگی آنان داده است”.

آقای آرتویل می گوید که اقدامات به شورش و خیزش از سوی فرقه های یهودی که در انتظار دررسیدن به اصطلاح “منجی (مسیح) سلحشور” در فلسطین هستند، یک مشکل همیشگی برای جهانگیری روم بود و پس از آنکه این جهانگیری همه ی ابزار و وسایل رسمی برای سر و کار داشتن با این مشکل را از دست داد، متوسل به جنگ روانی شدند.

آرتویل به PRWeb.com گفت: “آنها گمان کردند که راه بازایستاندن گسترش فعالیت تبلیغی یهودیان متعصب و مشتاق، این بود تا یک سامانه ی اعتقادی رقیب برای آن بتراشند”.

“اینجا بود که داستان منجی آشتی جو اختراع شد”.

“به جای جنگ الهام بخش، این مسیح اینگونه انگیزش ایجاد می کرد که طرف دیگر صورتت را برای خوردن سیلی بگیر و یهودیان را ترغیب می کرد تا “به سزار تسلیم شوند و عطیه بخشی کنند و “مالیات هایشان را به روم بپردازند”.

آقای آرتویل ادامه می دهد: “هر چند مسیحیت می تواند برای برخی آسایش داشته باشد، اما همچنین می تواند بسیار آسیب زننده و سرکوب کننده هم باشد، یک شکلی از مهار ذهنی موذیانه و پر از توطئه که منجر به پذیرش کورکورانه ی غلام و برده بوده، فقر و جنگ در تمام درازنای تاریخ شده است”.

 

تا به امروز، به ویژه در ایالات متحده، از این دین استفاده شده است تا یک پشتیبانی برای جنگ را در خاورمیانه به واسطه ی آن ایجاد کنند”. در جای دیگری آقای آرتویل می نویسد: “در حقیقت او (عیسی) می تواند تنها شخصیت افسانه ای در ادبیات باشد که همه ی داستان زندگیش را می تواند در دیگر منابع رهگیری کرد. یک بار که این منابع همگی لخت و عار دفن شدند، به همین سادگی دیگر چیزی باقی نمی ماند”.

 

آرتویل می گوید هنگامی این مورد را کشف کرد که در حال مطالعه ی عهد جدید در کنار مطالعه ی “جنگ یهودیان” نوشته ی ژوزفیوس بود؛ این کتاب، تنها روایت تاریخی اول شخص بازمانده از یهودیه ی سده ی نخست می باشد.

جناب آرتویل ادعا می کند که آغاز به توجه به توالی موازی ها در میان این دو متن کرده است.

آترویل ادعا می کند که: “آنچه که به دید می رسد بسیاری از پژوهشگران از آنها طفره رفته اند، اینست که توالی رویدادها و مکان های ماموریت های تبلیغی مسیح، کم و بیش به مانند توالی رویدادها و مکان های اردوکشی های نظامی جهانگیر روم تیتوس فلاویوس (Titus Flavius) می باشد که از سوی ژوزفیوس توصیف شده اند”.

این مدرکی روشن از یک الگوی عمدا ساختار سازی شده است.

با نگاهی به داستان های پیشین، زندگی نامه ی مسیح به راستی ساختار سازی شده است، به ویژه از روی زندگی نامه ی سزار. ریچارد داوکینز، زیست شناس فرگشتی انگلیسی و نویسنده، که به خوبی برای دیدگاه های ضد دینش شناخته شده است، چند روز پیش پیوندی را به نشریه ای توییت کرد که تبلیغ این رویداد در لندن را انجام می داد.

البته وی سپس توییت کرد: “RT به تاییدیه اشاره نمی کند. من واجد شرایط دادوری پنداشت آرتویل نیستم. صرفا فکر کردم ممکنست ارزش نگاه کردن داشته باشد”.

نظریه ی آقای آرتویل به سادگی یکی از دسته نظریه هایی است که به عنوان “نظریه های توطئه ای انجیلی” شناخته می شوند. این نظریه ها به شکلی همگانی دربرگیرنده ی این پیشنهاد هستند که انجمن های مخفی، مدرسه های راز و دیگر دین ها، از داستان افسانه ای عیسی بهره برده اند تا جهانگیری روم را در زیر سایه ی یک دولت دینی، یکپارچه کنند.

منبع

Facebook Comments

درباره ی داریوش افشار

من داریوش افشار با نام رسمی محمد حکمت افشار، زاده ی​ سال ۶۲ از شیراز هستم. تحصیلات من در مقطع کارشناسی ارشد زیست فناوری است. ۱۴ سال است که وبلاگ نویسی می کنم و هم اکنون دارای ۴ وبلاگ بر روی بلاگر هستم و چندین برگه و گروه روی ف. بوک را اداره می کنم. نویسنده و مترجم آزاد و وبلاگ نویس سیاسی مذهبی هستم که شماری از آثار تکمیل شده را در وبلاگ رسمی خودم برای عرضه گزاشته ام.

درج نظرات

error: محتویات سایت برای جلوگیری از سرقت خبری تحت حفاظت می باشد
?>