قالب وردپرس
خانه / اخبار اسکاندیناوی / چندروز بعد از تهدید تیم کیهان سوئد از سوی وابستگان مسجد امام علی این مسجد در آتش سوخت

چندروز بعد از تهدید تیم کیهان سوئد از سوی وابستگان مسجد امام علی این مسجد در آتش سوخت

 

شامگاه یکشنبه ۳۰ آپریل  برابر با ۱۰ اردیبهشت، تقریبا ۳ روز پس از تهدید تیم کیهان سوئد توسط افراد وابسته به مسجد امام علی  آتش سوزی بزرگی در مسجد امام علی واقع در شهر استکهلم اتفاق افتاد که به گفته سخنگوی این مسجد، ۳۰ درصد از ساختمان مسجد بر اثر این آتش سوزی آسیب دیده است.

به اعلام پلیس مرکز اسلامی امام علی  در یرفلا که بزرگترین مسجد شیعیان  در استکهلم و سوئد  بشمار می رود  در ساعات پایانی روز یکشنبه طعمه حریقی با ابعاد گسترده شد . نیروهای  امداد با تعداد زیادی   آتش نشان  تا ساعت نخستین صبح روز دوشنبه  کماکان  در تلاش جهت مهار نمودن اشت بوده اند . ۳۰ تا ۳۵  اتش نشان جهت کنترل و خاموش کردن آتش سوزی به محل فرا خوانده شدند .

به گفته شاهدان عینی  ونیز نظر میکائیل  لوند  سر گروه تیم امداد  آتش سوزی از یکی از دیوارهای چوبی در بخش خارجی ساختمان آغاز شده است . آلارم آتش سوزی ساعت   یازده و ربع  شب یکشنبه  به نیروهای امداد رسیده  است. به نوشته روزنامه افتون  بلادت  ارزیابی ها نشان از عمدی بودن آتش سوزی داشته و پلیس  امنیتی (سپو) در جریان قرار گرفته  است . اطلاعات دیگری در این رابطه  از سوی  مقامات رسمی منتشر نشده است .

توبیاس اوکه سون  از مرکز امداد  استکهلم  به گزارشگر اس و ت  گفت که آتش سوزی  شدید  وعمده بوده است و در زمان رسیدن نیروی آتش تشانی به محل شعله های آتش  از سقف ساختمان زیانه می کشیده است . اطلاعاتی  در رابطه  با مصدومین  احتمالی  این آتش سوزی مخابره نشده است . تا ساعت ۲۲ یکشنبه تعدادی در را بطه با یک عید مذهبی در مسجد حضور داشته و در زمان کشف آتش سوزی در  ساعت  یازده وربع  شب  اکثرشان محل ترک کرده بودند . چهار نفر  در زمان حریق در ساختمان در حال آماده سازی آن برای یکی از اعیاد مذهبی در روز بعد بوده اند .

حدود ۳۰۰۰ جلد  کتال نیز  در بخش کتابخانه  این مرکز که بزرگترین  مسجد  شیعیان در استکهلم و نیز کل سوئد بشمار می رود  موجود است .  نیروهای امداد بواسطه دوده شدید قادر به ورود به داخل ساختمان جهت بر اورد  دقیق خسارات نبوده اند .  این مسجد و مرکز اسلامی در ساختمان معظمی  با ۳۵۰۰ متر مربع زیر بنا قرار گرفته  است و کشف آتش سوزی در بخشی از ان در ابتدا به سهولت  امکانپذیر نیست .

سحنگوی این مسجد  به گزار شگر  اس او ت  گفت نخستین بر اورد  ما این است که حدود ۳۰ تا ۵۰ درصد از ساختمان مورد صدمه قرار گرفته  است ، این چیری است که در حال حاضر می دانیم.

مسجد  و مرکز اسلامی  امام علی در استکهلم  بواسطه  انجام امور  شرعی در رابطه با امرو ازدواج و طلاقمحل رفت و امد تعداد زیادی  از ایرانیان ساکن استکهلم و سوئد است . خصوصا که ثبت  رسمی  ازدواج و طلاق در سیستم  ثبت احوال  شخصی ایران ابتدا پس از  انجام بخش شرعی  آن امکانپذیر است .

 

 

Facebook Comments

درباره ی کیهان سوئد

درج نظرات

error: محتویات سایت برای جلوگیری از سرقت خبری تحت حفاظت می باشد
?>